برنامه ,بهبود ,سیگما ,شرکت ,دارو ,صنعت ,صنعت دارو ,برای بهبود ,برنامه راهبردی ,سرآمدی عملیاتی ,برنامه سرآمدی ,برنامه سرآمدی عملیاتی

شرکت باکستر یکی از بزرگ‌ترین و معتبرترین شرکت‌ها در حوزه صنعت دارو است. در این مقاله یکی از مدیران این شرکت نکات قابل‌توجهی در مورد ضرورت، نحوه پیاده‌سازی و نتایج حاصل از به‌کارگیری رویکرد شش سیگما در یکی از کارخانه‌های خود را بیان می‌کنند. برخی از این نکات عبارت‌اند از:

  • برنامه سرآمدی عملیاتی در سطح کل شرکت جاری است. هر سایت برنامه خاص خود را دارد. سایت هدف در بازار رقابتی داروهای بیولوژیک  و به شیوه تولید قراردادی فعال است. در حال حاضر این بخش از صنعت دارو با اضافه ظرفیت مواجه است و کنترل هزینه‌ها نقش کلیدی در موفقیت آن دارد.
  • هر کارخانه به‌عنوان واحد مستقل باید برنامه راهبردی خود را داشته باشد و مسئول سود و زیان خودش است. شرکت مرکزی پشتیبانی‌ها و حمایت‌های لازم را برای بهبود پیوسته و خدمات الگوبرداری BenchMarking را ارائه می‌دهد.
  • برنامه سرآمدی عملیاتی بر اساس نگرش از بالا به پائین و تدوین برنامه راهبردی شکل گرفت. نقشه جریان ارزش شکاف بین وضع موجود و وضعیت مطلوب را نشان داد. با رویکردهای کایزن، شش سیگما و  تولید ناب توسط تیمهای فرا بخشی و با کمک متخصصین کمربند سبز و سیاه شش سیگما نقاط کلیدی برای بهبود کیفیت را شناسایی و برنامه بهبود تدوین کرد.
  • اصول راهنما و روش کار مبتنی بر چارچوب DMAIC بوده است. مسئله از نگاه مشتری تعریف و اطلاعات مناسبی برای اندازه‌گیری جمع‌آوری شد. تحلیل علت و معلولی ما را به ریشه مشکلات نزدیک کرد. رویکرد DMAIC نیازمند نگرش داده محور است. 
  • تحلیل SCOT نقاط تمرکز گروه‌های بهبود را شفاف کرد.
  • قدم‌های فرآیند که فاقد ارزش‌افزوده بود و قابلیت حذف را داشت شناسایی شد.
  • فرآیند ترخیص و بازنگری محصولات دارویی به نحو چشمگیری بهبود پیدا کرد.
منبع اصلی مطلب : تحلیل سامان پویا
برچسب ها : برنامه ,بهبود ,سیگما ,شرکت ,دارو ,صنعت ,صنعت دارو ,برای بهبود ,برنامه راهبردی ,سرآمدی عملیاتی ,برنامه سرآمدی ,برنامه سرآمدی عملیاتی
اشتراک گذاری: این صفحه را به اشتراک بگذارید

پو اس ام اس : کاربرد شش سیگما در صنعت دارو - باکستر